MIEJSCA i HISTORIE

Rejs łodzią mokoro w Delcie Okawango

Rejs łodzią mokoro w Delcie Okawango

Wstęp

Rejs łodzią mokoro to kolejna atrakcja delty, którą po prostu trzeba zaliczyć. Sam z mokoro mam problem bo wiele zależy od trasy, poziomu wody, spotkań (lub ich braku) ze zwierzętami. Warto nastawić się iż jest to ciekawe doświadczenie, pozwalające na zupełnie inne doświadczenie Delty Okawango.

Rejs mokoro w Delcie Okawango
Rejs mokoro w Delcie Okawango
Łodzie mokoro – lokalna tradycja

Mokoro to tradycyjna łódź używana w Delcie Okawango. Ma kluczowe znaczenie dla życia codziennego lokalnych mieszkańców oraz dla turystyki. Te charakterystyczne, długie łodzie są powszechnie wykorzystywane do poruszania się po płytkich, zarośniętych wodach delty, gdzie większe łodzie są bezużyteczne.

Złota chwila podczas rejsu mokoro w Delcie Okawango.
Złota chwila podczas rejsu mokoro w Delcie Okawango.

Tradycyjnie mokoro było wyrabiane z pnia jednego dużego drzewa. Wykorzystywano:

  • Drzewo kiełbasiane (Kigelia africana) – jego drewno jest stosunkowo lekkie i wytrzymałe, co czyniło je idealnym materiałem na łodzie.
  • Drzewo mopane (Colophospermum mopane) – znane ze swojej twardości i odporności na wodę, mopane było często używane do budowy trwałych mokoro. Jest to jednak drewno bardzo ciężkie.
  • Drzewo figowca (Ficus sycomorus) – popularne z uwagi na łatwość obróbki i dostępność w delcie.

U nas takie łodzie nazywano dłubankami. Współcześnie mokoro budowane są z włókna szklanego i barwione na kolor przypominający pień drzewa. Te nowe wersje są lżejsze, bardziej trwałe i przyjazne dla przyrody, ponieważ eliminują konieczność wycinania dużych drzew, których niewiele zostało i są obecnie pod ochroną.

Przystań łodzi mokoro w Delcie Okawango.
Przystań mokoro w Delcie Okawango.

Mokoro napędza się, pełniącą rolę wiosła tyczką, którą przewoźnik, zwany polerem, odpycha łódź od dna, stojąc na tylnym krańcu łodzi. Taka metoda pozwala na spokojną i precyzyjną nawigację przez wąskie kanały i trzciny delty. Mokoro jest ciche i nie płoszy zwierząt. Zwyczajowo wykorzystywano je do połowu ryb, polowań i poruszania się między wioskami budowanymi na podwyższeniu terenu, który przy wysokiej wodzie stawał się wyspą.

Rejs łodzią mokoro w Delcie Okawango.
Rejs łodzią mokoro w Delcie Okawango.

Z czasem zastosowanie mokoro stało się rzadsze, ale ich renesans nastąpił wraz z rozwojem ruchu turystycznego. Lokalna społeczność znalazła dzięki mokoro sposób na zarabianie pieniędzy. Są w Maun firmy, które sprzedają rejsy mokoro jak bilety do kina – rozumieją, że turyści nie mają za dużo czasu więc po prostu wszystko im organizują. Każda lodga w delcie ma „swoje” mokoro dla gości.

Najlepsza pora roku na pływanie

Pora roku nie jest tu tak ważna jak poziom wody w delcie. Przy wysokim stanie wody jest zdecydowanie lepiej dla turystów, którzy przecież siedzą, a nie stoją w łódce… Po prostu widzą więcej. Zawsze jednak wypływa się na oczka wodne gdzie szeroko otwiera się krajobraz delty.

Spotkanie na rejsie mokoro.
Spotkanie na rejsie mokoro.

Rejs mokoro pozwala na doświadczenie bliskości delty. Nie należy nastawiać się na spotkanie wielu zwierząt, ale zwykle udaje się zobaczyć koby moczarowe, bawoły, hipopotamy, słonie, bieliki afrykańskie i różne ptaki wodne.

Na krótko czy z nocowaniem?

Mokoro to przygoda na krótko czyli pół dnia, ale też może to być prawdziwa wyprawa łodziami w Deltę Okawango połączona z nocowaniem na wyspie i pieszym safari.

  • pół lub cały dzień na mokoro – to oferta dla tych, którzy chcą doświadczyć tej przygody, ale nie mają za dużo czasu.
  • wyprawa na mokoro z nocowaniem – wygląda na najciekawszą ofertę bo to prawdziwa przygoda z noclegiem na wyspie w namiotach i pieszym safari. Rusza cała flotylla mokoro. Te z turystami kluczą po rozlewiskach, inne ze sprzętem biwakowym płyną na nocleg by rozstawić namioty, postawić toaletę, rozpalić ogień i przygotować posiłek. Po kolacji możecie spodziewać się tańców i śpiewów (ale nie zawsze).
Biwak na wyspie podczas rejsu mokoro.
Biwak na wyspie podczas rejsu mokoro.
Film

Zapraszamy do obejrzenia filmu o rejsie mokoro z kamery 360 stopni!

Niektórzy organizatorzy stawiają warunek by dzieci na rejsie mokoro miały minimum 12 lat. Jeżeli jesteście z małymi dziećmi sprawdźcie to!

O tym jak przygotować się do rejsu piszemy w PORADACH. To wszystko też znajdziesz w naszym poradniku BOTSWANA self-drive w poręcznym formacie ebooka – jest w naszym autorskim sklepie NAMIB.pl.

Poradnik: BOTSWANA self-drive
Poradnik: BOTSWANA self-drive

Krzysztof Kobus – TravelBotswana.pl


Podoba Ci się TravelBotswana.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!


Postaw mi kawę na buycoffee.to


(c) TravelBotswana.pl