Lot helikopterem nad Okawango
Lot helikopterem nad Okawango to absolutnie niezwykła przygoda.
Wstęp
Mamy za sobą loty awionetkami podczas których robiliśmy zdjęcia do albumów zanim pojawiły się drony. Wiemy jakie fotografujący ma podczas takiego lotu ograniczenia. Dronów w Delcie Okawango używać nie można, a że razem z Krzyśkiem chcieliśmy robić zdjęcia – decyzja była bardzo prosta: wybieramy helikopter.
O locie
Z wyborem firmy na miejscu nie było problemu, bo Helicopter Horizons to firma z największym doświadczeniem i mają doskonałą opinię. Wpadliśmy jak burza do ich biura przy lotnisku w Maun i ustaliliśmy, że za godzinę lecimy! Helikoptery były do wyboru, do koloru: dla 3 pasażerów, 4 lub 5. Oczywiście helikopter jest droższy niż awionetka, ale po tym locie nie ma wątpliwości, że były to doskonale wydane pieniądze. I nawet nie chodzi tu o komfort robienia zdjęć, ale frajda była niewiarygodna! Zacznijmy jednak od początku.

Na niebie trochę pierzastych chmur, w sam raz by zrobić malownicze tło do zdjęć, a nie tworzyć ogromnych plam cieni na ziemi. W biurze dostajemy bilety i… wchodzimy do głównego terminala lotniska, by przejść odprawę. Klasyczna kontrola bezpieczeństwa (scyzoryk i butelkę z wodą zostawiamy w aucie) i po chwili nasz przewodnik prowadzi nas do… busika!

Jedziemy przez płytę lotniska, wokół masa awionetek, wreszcie dojeżdżamy do hangaru Helicopter Horizons. Okazuje się, że lecimy czerwonym helikopterem Okawango Air Rescue, bo może zabrać czterech pasażerów i jest gotowy do lotu! Drzwi już zostały wyjęte, pozostaje nam tylko zapiąć pasy, nałożyć słuchawki i czekać na start.
Łopaty wirnika kręcą się coraz szybciej i zaczynamy unosić się w powietrzu. Wrażenie niesamowite! Mijamy lotnisko, zabudowania Maun i zaczynamy eksplorację delty. Jest luty, środek pory deszczowej, ale deszczy dużo nie było. Delta jest w większości sucha, ale dzięki temu możemy zobaczyć jeszcze inne oblicze tego niezwykłego miejsca. Należy pamiętać, że „wielka woda” z Angoli dotrze tu rzekę w porze suchej więc teraz wodę delcie dostarczają deszcze.

Jelmer, nasz pilot, pochodzi z Holandii i jest prawdziwą encyklopedią wiedzy o tym, co widzimy w dole. Co chwila wymienia nazwy mijanych zwierząt. Dzięki temu, że nie ma drzwi – jest panoramiczny widok na boki i w dół. Michał i Staś (siedzący obok mnie) co chwila coś mi pokazują. A to stado żyraf, a to słonie lub zebry…

Zdumione naszą obecnością pawiany umykają, za to hipopotamy są niewzruszone. Dosłownie każda minuta przynosi nowe wrażenia! I gdy już myślałam, że widzieliśmy najpiękniejsze obrazy: pod nami ulatuje stado czapli. Potem cudny dławigad pozuje na skrzyżowaniu rzek, a dalej stado bawołów korzysta z niewielkiego oczka wodnego.

Przed nami palmowa oaza – w tym momencie Jelmer zniża lot i dosłownie przelatujemy między palmami! Wrażenie – jakbym była w środku filmu przygodowego! Chłopakom też się to bardzo podobało. Wracam absolutnie zauroczona i najchętniej od razu zapisałabym się na kolejny lot. Jeśli znów trafię do Maun – na pewno się na tą przygodę znowu skuszę!
5 powodów, by polecieć helikopterem nad Okawango
- Jest to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie wkraczasz w świat zwierząt niczym w środek filmu przyrodniczego!
- Helikopter leci wolniej niż awionetka – więcej widzisz i zrobisz lepsze zdjęcia.
- Niesamowite poczucie wolności (bo ani drzwi ani okna nie oddzielają cię od przyrody).
- Dzięki słuchawkom słyszysz informacje od pilota co widzisz w dole.
- W oferta lotów jest zróżnicowana.

Helikopterem nad Okawango – praktycznie
Oferta Helicopter Horizons: https://www.helicopterhorizons.com/
Najbardziej popularne loty w ofercie Helicopter Horizons:
- Discover The Okawango Delta – 45 minut, 295 USD za os. przy minimum 2
- Okawango Delta Through The Lens – 60 minut, 395 USD za os. przy minimum 2
- Discover the Delta with a Drinks Stop – 45 minut lotu + 15 minutowe lądowanie na lampkę szampana, 340 USD za os. przy minimum 2
Jeśli się zastanawiasz, czy warto wydać tyle pieniędzy na lot – to jeżeli polecisz będzie to jedno z najlepszych doświadczeń w życiu!

Jak przygotować się do lotu?
- Weź paszport – wymagany jest na lotnisku podczas przechodzenia przez security do kontroli z listą pasażerów
- Buty zawiązywane lub zapinane sandały (japonki mogą spaść)
- Zwiąż włosy (bo wieje!) – jak robisz zdjęcia by nie wchodziły ci w kadr
- Temperatury są zawsze dość ciepłe (z wyjątkiem lotów o wschodzie) – można lecieć w krótkich spodenkach i podkoszulku
- Rzeczy które mogą wypaść (okulary, telefon) schowaj do zapinanej kieszeni lub torby
- W helikopterze nie robi się akrobacji, więc nie ma ryzyka wypadnięcia – lecisz cały czas normalnie siedząc.
- Przed lotem posmaruj się kremem z filtrem (tu słońce naprawdę szybko opala!)
Anna i Krzysztof Kobusowie – TravelBotswana.pl
Jeszcze trochę zdjęć:






Przeczytaj również
10 ciekawostek o Delcie Okawango
(c) TravelBotswana.pl