INFORMACJEPOCZYTAJ

AFRYKA. Opowieści o wszystkich krajach kontynentu

AFRYKA
Opowieści o wszystkich krajach kontynentu

Czy przyznawałem się do tego, że nie lubiłem historii w szkole? Nie? No to już wiecie. Ale wraz ze wzrostem świadomości i potrzeb przy pisaniu artykułów i prowadzeniu portali zacząłem się nie tylko tę historyczną wiedzę wykorzystywać ale i doceniać. Nie abym chciał zostać pasjonatem, ale historia pozwala zrozumieć więcej o danym miejscu. Po prostu.

Zupełnie nieoczekiwanie wpadła mi w ręce książka AFRYKA Opowieści o wszystkich krajach kontynentu, autorstwa Astrid Madimba i Chinny Ukata, wydawnictwo Copernicuss Center Press w tłumaczeniu Pawła Szadkowskiego. Autorki swoje korzenie mają w Nigerii i Demokratycznej Republice Konga. Prowadzą jeden z najpopularniejszych podkastów poświęconych historii Afryki i właśnie tą pozycją zadebiutowały książkowo.

AFRYKA Opowieści o wszystkich krajach kontynentu
AFRYKA Opowieści o wszystkich krajach kontynentu – w czytaniu

Artykuły są pogrupowane regionami w podziale proponowanym przez Unię Afrykańską co jest o tyle cenne iż trudno byłoby czytać o Botswanie na początku książki i pod koniec o RPA skoro historia obu krajów tak się splata. To nie są wikipedyczne rozprawki, a raczej ważne z punktu historii danego kraju historyczne ciekawostki pozwalające zainteresować się tym „co było dalej”. Książka pokazuje jak bogata i fascynująca jest historia Afryki, o której w Europie niewiele się naucza i pamięta, a jeżeli już to same stereotypy.  Szczęśliwie autorki nie są historyczkami i czyta się ich  książkę jak dobry, trzymający w napięciu kryminał. Wiem dlaczego tak nie cierpiałem podręczników do historii pisanych przez nudnych akademików.

Ponieważ bliskie mi są Namibia i Botswana od razu sięgnąłem po te rozdziały. Nie zawiodłem się. W Botswanie piękna historia miłości pierwszego prezydenta i Brytyjki. Łatwo nie było bo Botswana była w szponach apartheidu RPA, ale może dlatego właśnie w Botswanie podkreśla się mocno równość ras.

W Namibii autorki przypominają ludobójstwo, które miało być zapomniane. W latach 1904-7 niemieccy koloniści zabili kilkadziesiąt tysięcy rdzennych mieszkańców z ludów Herero i Nama. Uznanie tego za ludobójstwo przez ONZ nastąpiło w 1985 roku, a przez Niemcy w 2016! W Namibii testowano działanie pierwszych obozów zagłady co w pełni zrealizowali faszyści podczas II wojny światowej.

Opisanych jest tak wiele fascynujących historii, że trudno się oderwać od czytania… Ceuta i Melilla, Królowa Nzinga z Angoli, dlaczego tak położona jest Gambia, w jaki sposób Zambia pomagała w zwycięstwie podczas II wojny światowej, od starożytnego Królestwa Kusz po wydarzenia z 2 połowy XX wieku czyli odzyskiwania niepodległości przez wiele krajów Afryki.

Autorki doskonale wiedzą jak pokazać niekiedy trudne momenty historii krajów afrykańskich tak by zafascynować czytelnika. Książka pozwala też na zrozumienie, że nie ma „kraju Afryka” tylko, że Afryka to zbiór bardzo różnych państw.

Trzysta stron to opisane historie ale kolejnych prawie 50 stron to przypisy do poszczególnych rozdziałów gdzie możecie znaleźć literaturę potrzebną do pogłębienia wiedzy na dany temat. Polecam!

Afryka. Opowieści o wszystkich krajach kontynentu ISBN: 978-83-7886-810-1

Stron: 352

Tytuł oryginału: It’s a Continent. Unravelling Africa’s history one country at a time

Cena okładkowa: 69.90 zł

Wydawnictwo: Copernicus Center Press – ccpress.pl

Dostępna też jako ebook.

 

Opis od Wydawcy:

Kto przewodził oskarżeniom przeciwko apartheidowi w Republice Południowej Afryki? Jak Afrykanin stał się jednym z najbogatszych ludzi w historii? Kim była królowa Nzinga?  Są historie, których nigdy nie uczono w szkole.

Chinny Ukata i Astrid Madimba odkrywają przed nami Afrykę, jakiej jeszcze nie znaliśmy. Uświadamiają nam, jak wiele tracimy, nie dostrzegając piękna i złożoności kultur i historii pięćdziesięciu czterech krajów afrykańskich. Podkreślają kluczowe momenty historyczne, które ukształtowały każdy naród i przyczyniły się do jego współczesnej pozycji globalnej.

Afryka. Opowieści o wszystkich krajach kontynentu nie jest klasyczną książką historyczną albo podręcznikiem. To odważna krytyka postrzegania Afryki jako monolitu. Następnym razem, gdy usłyszycie, że ktoś mówi o Afryce, jak­by była jednym, niezróżnicowanym państwem, zaopatrzcie jego lub ją w egzemplarz tej książki.

Krzysztof Kobus – TravelBotswana.pl

Zobacz również:

Lista przebojów z Botswany by DJ Kobus

Filmowa Botswana


Podoba Ci się TravelBotswana.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!


Postaw mi kawę na buycoffee.to